Přeskočit navigaci.
Domů

Návody a rady

Tato stránka je určená všem, kteří mají nějaký problém se spuštěním, provozem či ovládáním Second Life, rádi by se něco nového dozvěděli nebo se potřebují na něco zeptat těch zkušenějších.
Většina otázek v diskuzích již byla na tomto portále zodpovězena, stačí jen hledat. Pro ty, kteří se Second Life začínají, nebo prostě jen chtějí vědět víc, připravujeme průběžně seriál návodů na různá témata. Zde můžete najít přehled všech návodů a rad.

 

Přečtěte si jako první

 

Odstranění technických chyb - pokud vám originální prohlížeč nefunguje, tak zkuste prohlížeč Firestorm na www.phoenixviewer.com nebo Imprudence na http://wiki.kokuaviewer.org/wiki/Imprudence:Downloads

Překlad návodu pro SL - Zde můžete pomocí Google translátoru procházet návod na SL a program v češtině. Pokud vám link nefunguje napište na info@secondlife.cz a my ho opravíme.

Technické otázky a odpovědi - co dělat, když něco nefunguje, nejede, nebo jede jinak než má. Většinu problémů, které zažijete s klientem pro Second Life už měl někdo před vámi, a co víc, už je nejspíš i vyřešil. Odpověď najdete tady. Dříve, než položíte otázku do diskuze ohledně technického problému, přečtěte si tento článek, je totiž dost pravděpodobné, že v něm najdete řešení.

Problémy s registrací - časté otázky a odpovědi na téma registrace. Dříve, než položíte otázku do diskuze ohledně problému s registrací, přečtěte si tento článek, je totiž dost pravděpodobné, že v něm najdete řešení.

Video návody pro začátečníky  - tyto návody jsou určeny především pro začínající, provedou vás těmi nejzákladnějšími úkony v Second Life, jako je komunikace v chatu, základní pohyby avatara, práce s inventářem, poznámkami, objekty nebo gesty. To vše v českém klientovi s českými popisky a českými komentáři. Shlédnutí doporučujeme všem začátečníkům

Video návody pro začátečníky 2. díl   - další pokračování oblíbených video návodů, tentokrát na téma freebies, teleport a připojení do skupiny. Shlédnutí opět doporučujeme všem začátečníkům.

Slovník často používaných výrazů - Máte pocit, že nám ostatním nerozumíte? Zkuste si zde najít často používaná slova v Second Life, kterým byste nemuseli rozumět. Slovník zdaleka není kompletní, bude postupně doplňován. 

Mám problém, poradíte? Ano, ale... - Máte problém a nikdo vám nechce odpovědět? Možná se špatně ptáte. Každá odpověď je tak dobrá, jak dobrá je otázka. Zkuste si přečíst pár tipů, jak správně položit otázku, abyste se dozvěděli to, co opravdu chcete vědět.

 

Základní návody pro úplné začátečníky

 

 

Návod první - registrace do SL a první přihlášení - ještě než se zaregistrujete a poprvé přihlásíte, můžete se na to připravit tady.

Návod jak do města Bohemia - jak se dostat do města Bohemia po registraci do Second Life

Návod druhý - užitečná nastavení klienta  - klient Second Life, tedy program, který jste si stáhli a nainstalovali do svého počítače, a díky kterému se k SL připojujete, má velké množství nastavení a možností. Zde je několik rad do začátku, jak si klienta trochu vyladit.

Návod třetí - základní úprava avatara  - nejčastější otázka na začátku života v Second Life bývá, co udělat se svým vzhledem. Tady najdete několik rad, jak se zdarma za pomoci základních nástrojů můžete trochu vylepšit.

Návod čtvrtý - nákup L$ - svůj život v Second Life můžete žít úplně bez peněz. Přesto mnoho lidí zatouží investovat do této zábavy nejen svůj čas, ale také pár korun na nějakou výbavu, nebo do začátku svého podnikání v tomto prostředí. V tomto případě použijte služby naší směnárny zde.

Návod pátý - profil uživatele - profil vašeho avatara je první, co si o vás každý cizinec může přečíst. Stejně tak vy můžete zjistit některé základní informace o každém avatarovi právě z jeho profilu.

Translator - automatický překladač, který seženete v SL zdarma, obléknete ho a překládá každý napsaný text ve vašem okolí do češtiny a váš text z češtiny do vybraného jazyka. Funguje pro cca 16 světových jazyků.

Co mám tady dělat? - článek Tirsora Benelliho o tom, že SL není hra, ale život. Jestli od Second Life čekáte hru s přesně připravenými úkoly, přečtěte si nejdřív tento článek.

Jak v Second Life přijít k penězům - návod Scalexe Overtona o tom, které činnosti v SL jsou výdělečné, jak vydělat peníze, jak peníze nevydělat a další témata týkající se peněz v Second Life.

Mute, Mute List a Abuse Report - jak napsat Abuse Report, "umlčet" obtěžujícího uživatele pomocí Mute.

Odvrácená strana SL - co dělat, když vás někdo obtěžuje v Bohemii, jak správně nahlásit ty, kteří si podle vás zaslouží ban.

Jak ověřit dospělost v Second Life - ověření věku umožní vstup na místa označená jako Adult, nabízíme jednoduchý návod jak postupovat při ověřování věku.

Jak na zvuky a jak je dostat do SL - stručný návod Fandy Ryby jak dostat zvuky do Second Life.

 

Návody pro pokročilé

 

Fotografie v Second Life - návod na pokročilejší pořizování snímků v SL, jejich sdílení a ukládání na serverech Snapzilla, Koinup a Flickr, změna prostředí a počasí pomocí přednastavených "environments", jejichž autorem je známý Torley Linden.

Vlastní oblečení v Second Life - návod jak vyrobit tričko nebo i další oblečení za pomocí oficiálních šablon a grafického editoru.

Sculpted primy - 1. část - co jsou sculpted primy, jak s nimi pracovat v SL, tipy a triky

Sculpted primy - 2. část - nástroje používané k tvorbě sculpted primů a zdalší zajímavé odkazy

 

XstreetSL - eshop pro Second Life

 

Registrace do obchodní sítě XStreet SL (a propojení účtů) - návod pro všechny, kteří chtějí využívat pro nákup zboží, včetně věcí zadarmo, přehledný a propracovný e-shop.

Nakupování v obchodní síti XStreet SL - jak nakoupit na XstreetSL, návod i pro začátečníky v SL, jak přehledně a pohodlně nakupovat, často i bez peněz

Návod jak prodávat na XstreetSL, dříve SLexchange - další Fandův návod pro začínající obchodníky.

 

Starší verze

 

Návod první - registrace do SL a první přihlášení - starší verze návodu, která v části týkající se registrace na secondlife.com není aktuální

Katka Nová

Máš PC, který splňuje

Máš PC, který splňuje minimální požadavky ? Zkoušela jsi jinej SL prohlížeč ? Smazat cache SL prohlížeče ? Změnit nastavení grafiky prohlížeče nebo grafický karty ? Aktualizovat ovladače grafický karty ?

pomoc

Katka Nová

proč mi nejdou vkládat ty komentáře?Jen předmět?

Katka Nová

nevim jak smazat cache?nastavení grafiky?aktualizovat ovladače?

Katka Nová

Katka Nová

Katka Nová

šedé postavy

Katka Nová

 Dobrý den,     já

 Dobrý den,
   
já bych chtěla zrušit svůj původní účet a založit nový na Second Life.. poraďte mi, jak to mám udělat.

Přihlásit se pod starým

Přihlásit se pod starým účtem, potom:  Account, Account summary, Delete account

Janka

Janka

 Ahojte, mám problém sa

 Ahojte, mám problém sa zaregistrovať, stále mi vyhadzuje že neuspešná registrácie čo mám robiť? Ďakujem za odpoveď

Problém s registrací

 Ahoj,

důvodů může být hned několik. Opiš přesně co ti to hlásí. Každopádně musíš být starší 18 let.

Simona Erin

Ahoj, vždy mi napíše, že

Ahoj, vždy mi napíše, že registácia je neúspešná v tomto momente. Skúšala som to viac krát ale vždy mi to vyhodí.

mesh

 Ahoj všem

potřebuji radu mám prohlížeč Phoenix viewer poslední verzi a nezobrazují se mě mesh předměty, poradí někdo

děkuji

Čeština

Isabella: Ahoj chci se jen zeptat jestly je mozne mit tuhle hru hrat v cestine ?? Na tech videich co tu jsou pro zacatecniky je to vsechno cesky tak se jen ptam :) a jeste bych potrebovala vedet kde mam vydelat penize

Překlad návodu

Ahoj. V poslední době je v podstatě nemožné držet program pro SL v češtině. Těch změn je tolik a tak často, že by se před dokončením jedné verze musela tvořit nová. Lze však využít translátor Google, který dokáže velmi dobře přeložit návod na aktuální verzi prohlížeče. Pro překlad použij např. tento link

Isabello...

Vezmu to postupně...Second Life není hra. Tedy není to hra, při které bys měla plnit nějaké úkoly, někam bys postupovala, získávala bys nějaké body. Ale může to hra být. To v tom smyslu, že to může být pro tebe zábava, že si zkrátka budeš hrát.

Pokud jde o češtinu...nebudu se šťourat ve "tvé češtině". Každý nemusí mít vždy ten správný den...a občas se i mistrům stane, že napíši nějaký ten nesmysl..nebo se prostě jen překlepnou. Sám se překlepávám v každém druhém slově. Musím si holt po sobě všechno číst...dvakrát. Ale k té češtině, na kterou se ptáš. Program (říká se mu "klient"), který se ke vstupu do virtuálního světa používá, je v současné době v různých jazycích...ale v češtině nikoli. Většina Čechů používá angličtinu. Není to zas tak složité se postupně těch několik důležitých slov naučit. Bavit se pak můžeš také třeba jen s Čechy. To ale o hodně přijdeš. Přátelství s anglicky mluvícími avatary je to, co tě může výrazně obohatit.

A teď tedy k tomu výdělku. Kdybych věděl, jak hodně vydělat, tak si to asi nechám pro sebe...a budu vydělávat a vydělávat. Vydělávat se dá stejně, jako kdekoli jinde - prací. To zatím neřeš. Až poznáš ten virtuální svět, tak třeba narazíš na něco, co by ti mohlo nějaký, třeba i finanční, zisk přinést....tak přeji hodně štěstí.

Díky Fando

V moři štěkajících štiplavých poznámek, v moři přechytralých nic neříkajících komentářů, objevím na tomto webu občas ostrůvek se sdělením od Fandy Ryby a pak mne zaplaví pokora a úcta, třeba nad tím, s jakou noblesou a touhou pomoci on reaguje na příspěvky, které bych já ve své nabubřelosti asi posměšně poslal někam. Díky Fando.

Taky díky :)

Taky děkujeme za štěknutí a štípnutí :) Pokud se mi zdá některý komentář na tomto webu přechytralý, nebo dokonce nic neříkající, pak ho ignoruji a nekomentuji. No a to právě proto, že je vůči mne nic neříkající. Jinak zpravidla každý článek nebo komentář o něčem je a něco sděluje :) Ano, všichni máme rádi Fandu. Protože Fanda činí mnohé pro druhé a nic za to neočekává. Protože Fanda se necpe do věcí které mu nic neříkají a protože  Fanda se nenaparuje a hlavně neopovrhuje druhými. Myslím, že se od něj máme VŠICHNI co učit :)

                                                                                                           NancySweet Kanto

snowglobe

ahoj som tu novy prosim ako sa da prihlasit cez snowglobe ked mam len jednoslovne meno a tam to odomna ziada meno a priezvisko?

Do příjmení napiš

Do příjmení napiš Resident

Andreyaa Magic

inventař

ahoj mám velky problem nenačetli se mi některe položky v iventaři ani po reinstalaci sl prohližeče a to jsem vyskoušela všechny co jsou a nic.Poradite mi co dělat dál.Diky moc Rihanka

skripty

 Zdravím chci se zeptat jestli někdy ještě bude nějaký kurz o výuce dělání skriptů :)) díky 

 

Výuka skriptování

Nevím, zda a kdo plánuje výukové kurzy skriptování. Skriptování je činnost, kterou se lidé "prokousávají" různým tempem. Příprava přednášek je proto dost náročná. V minulosti ale nějaké kurzy proběhly. Například na Educatice, najdeš sekci, ve které se můžeš seznámit s jedním z kurzů. Můžeš si tam na místě prakticky i vyzkoušet skripty a své pokroky ve skriptování. Educatica je vlastně i "pískovištěm". Pokud bys měl zájem o hotové skripty, tak tamtéž v archivu najdeš i řadu full perm skriptů. 

jak hrát sl z flasky na návštěvě..

 ahoj lidi,nevěděla jsem kam to mám napsat ,tak to píšu sem..............prosím,nevíte jak pustit sl z flashky,nb jestli to vůbec jde...mám na mysly konkrétně to, že si třeba na návštěvě nb na cizím počítači zahraju sl, aniž bych mu tam musela instalovat klienta ????...dík 

Nejde.Klient je nutný ke

Nejde.Klient je nutný ke spuštění hry

 

Kamila Basevi

Klient?

Podívej se sem:http://wiki.secondlife.com/wiki/Alternate_viewers . Tam najdeš i klienty "třetích stran". Třeba něco užitečného najdeš.

na mysli*

na mysli*

Přihlášení

Pár měsíců jsem Second Life nehrála a teď, když jsem si ho chtěla znovu spustit se mi akorád zobrazí anglicky ,, Gathering hardware information. App may appear frozen. Sending to alternate server, try 1 .. '' a nespustí se mi. Co s tím ? 

Zkus novou instalaci

Ahoj.

Zkus si program nainstalovat úplně znova z této stránky:

http://secondlife.com/support/downloads/?lang=en-US

Došlo za tu dobu k mnoha změnám a tvoje stará verze nemusí už vůbec fungovat.

Děkuju

 Dobře ;) Děkuju 

Přihlášení

Pár měsíců jsem Second Life nehrála a teď, když jsem si ho chtěla znovu spustit se mi akorád zobrazí anglicky ,, Gathering hardware information. App may appear frozen. Sending to alternate server, try 1 .. '' a nespustí se mi. Co s tím ? 

prosím vas pomôžte mi z

prosím vas pomôžte mi z jednou chybou alebo neviem čo to je . zaťažujemi to hranie je veľa miest kde som mohol byť ale kvôli problému to nejde

takže ide o to napríklad ked som v bohemi jeden ostrov napr.zcechoslovakia3 mi proste nejde prejavuje sa to ako keby tam bola niaka stena a ked tam som vipisuje chybu a vipisuje neviem presne niaké maturity rating alebo ked sa teleportujem vipíše chybu a napíše mi viber back a knowdle base neviem si poradiť

 

Knedle base

 Ano. Musíš ešte veľa knedlí spapkať a maturovať, potom príď  znova. An, je tam stena proti tebe. Nieže svoj jazyk neovládaš, ani opísať nevieš, ako chceš potom ovládať angličtinu?  SL je nad tvoje sily. Doporučujem slovníky, prekladače, Google alebo www.secondlife.cz. A čítať fóra.

 

Som snád niake Dieťa ?

Som Snád niake dieťa :-D no nechápem tomu . no ok trocha som sa sekol v Gramatike a čo ? takže to je preto že musím niake veci doplňiť a tak ?

gramatika

 niake - take slovo nie je.   nijaké = žiadne.    nejaké  je správne  s  J.    de te ne le di ti ni li  -  netreba mäkčeň. automaticky zmäkčuje. Základy slovenčiny. Vráť sa za 5 rokov.  Jožinko

 

To není chyba...

Patrně nedosahuješ ještě toho správného věku, a proto máš zamezen vstup do regionů určených pro dospělé.

Problem z novým klientom

dobrý deň stiahol som si nového klienta lebo starý mal chyby tak z dôverou že mi nový chyby robiť nebude som si ho stiahol ako náhle som ho mál nainštalovány spustil som ho lenže napísalo mi first name a last name a ja sa moc v angličtine neviznám heslo je určiťe dobre lenže ja neviem čo mám zadať alebo čo mám robiť Porad te mi prosím

Nejednou se to tu řešilo.

Nejednou se to tu řešilo. Pokud tvoje registrace na secondlife.com proběhla po změnách a při registraci si zadával jen Nickname a ne First name a Last name, tak se tvoje jméno/přezdívka stává automaticky first name a jako last name je každému takto registrovanému přiděleno jméno Resident. Takže tvoje přihlašování bude vypadat následovně např.

First name    Last name    password

     Pepa          Resident      tvojeheslo

V.B.

Dakujem

dakujem veľmi pekne

neni zač :) V.B.

neni zač :)

V.B.

Žádost o pomoc!!!

 Ahoj...používala sem second life docela douho a teď sem tam nebyla delší domu protože se mi  nejde přihlásit...není to tím, že by mě zablokovali nebo tak píše mi to toto: Please read the following of service and Privaci Policy carefully. To continue logging in to second life, you must accept the agreement.

Je to česky něco jako Přečtěte si prosím pozorně následující podmínky služby Privátní policie. CHcete-li pokračovat přihlášením do Second Life, musíte se smlouvou souhlasit.

Jenže mě se v tý tabulce nic víc neukáže...jako ta smlouva nebo něco a zaškrnout to tam taky nejde tak nvm co mám dělat protože mě to tam jinak nechce pustit...zkoušela sem i SL odinstalovat a nainstalovat znova ale řiká mě to pořád to samí...pokud máte někdo nějakou radu tak prosím napiště...nechci se SL jen tak vzdát...

Potvrzení podmínek...

Nevím, jak řešit tento problém v poslední verzi oficiálního SL klienta, ale už se tady taková otázka řešila. Já používám klienta Snowglobe. Tam se to potvrzení podmínek provádí bez jakéhokoli problému. Takže...asi bych doporučil nainstalovat Snowglobe, nebo nainstalovat některou z předchozích verzí oficiálního klienta a tam ta pravidla potvrdit. Možná někdo poradí jinou cestu k řešení, ale tahle mnou zmíněná je celkem v pohodě. Pak si nainstaluj poslední verzi klienta...a už to bude nejspíše OK. Hodně štěstí.

dik...

 Děkuju moc...zkoušela sem teď na druhým pc přihlásit se přez uplně starýho klienta a šlo mi to normálně sem potvrdila podmínky a šlapalo to...tak teď si zkusím nainstalovat toho starýho klienta tady na notebook a snad to půjde....

To není už třeba...

Nainstaluj si klidně nového klienta...:-). Ty podmínky jsi už odsouhlasila v tom starém.

děkuju mockrát

 za pomoc...protože už se mi to načetlo....kdyby si chtěl být muj přítel v SL tak moje jméno je Natasha Brogin...

.....

 No ono mě to stejně tady přez ten starej nechce pustit musím si nainstalovat ten novej...tak snad to pošlape...jinak už nvm co bych stím dělala...

chybný příspěvek

asi dvojklik...pardon...

Pomoc

Ahoj. Jednou jsem už Secondlife měla, a šlo mi to v pohodě. Ale teďka, po opravě počítače, když si stáhnu second life, nainstaluji si ho a chci ho spustit, hlásí mi to error, a píše mi to něco anglicky. Nevíte. co by to mohlo být? Prosím o odpověď. Děkuji Lucka.

Když žádáš o pomoc,

Když žádáš o pomoc, logicky bys měla popsat svůj problém co nejlépe a ne takto neurčitě. To ti asi těžko pomůžeme. Jakýho klienta sis instalovala, neinstalovala si náhodou nějakou starou verzi? Máš aktuální ovladače? "píše mi to něco anglicky." ← Upřímně.. Kdyby ti někdo napsal tohle, dokázala by si mu s jeho problémem poradit? Asi ne :) tak se na to mrkni ještě jednou a ten text sem v nejlepším případě opiš, nebo si ho hoď do translatoru pokud mu nerozumíš. Možná se pak najde nějaká dobrá duše, která ti pomůže.

Veronika Beningborough