Přeskočit navigaci.
Domů

Jak na mobilní Second Life? Poměrně jednoduše :)

Už je to nějakej čas, kdy přestala fungovat mobilní aplikace Voolee, která sídlila na adrese: http://voolee.com. Tuto aplikaci zvládali jen některé chytré smartphony s aktivní 3G mobilní sítí (případně wifi). Grafika byla docela hezká, ale na malinkém mobilním dospleji opravdu nic moc. A silně to lagovalo jak na displeji, tak v local i IM chatu a to i na kvalitních přístrojích.
Já měla možnost vyzkoušet aplikaci Voolee na v té době (necelé dva roky zpět) poměrně dobrých komunikátorech. Na Nokia N95 a HTC touch. No byla to opravdu hrůza a prakticky nepoužitelný. Já s nima za 14 dní co jsem je měla v drápech zvládla jednou se omluvit z "ulice" že nepřijdu do Tornádo klubu do práce a několikrát se projít Bohemkou, kdy jsem sotvaže byla schopná odpovědět na pozdravy kolemjdoucích :) 

 

Ale teď se trošku vyjasnilo a možná se situace okolo mobilního přístupu do Second Life vylepšuje. A to s příchodem operačního systému Android. Tento operační systém pro různá mobilní zařízení, od mobilů po PDA, Pocket PC a některé tablety je založený na Linuxu. A pro tenhle poměrně nový systém existuje ohromná spousta různých aplikací a to i freewarových. No a jednou z nich je: Mobile Grid Client . Tenhle prográmek velice jednoduše vyhledáte v aplikaci Market, která je součástí každý instalace Androidu a nainstalujete. 14 dní máte zdarma a pak, jestli se vám zalíbí a najdete pro Mobile Grid Client opodstatnění, tak ani pak vás to nezrujnuje :) Malinko okleštěná, ale naprosto postačující verze vyjde na 250L měsíčně (opravdu lindenů) a plná verze na 450L měsíčně, případně na 4500L ročně (2 měsíce zdarma).

 No a co tenhle klient vlastně umí? :)
Je velmi podobný textovému klientu Metabolt, který určitě znáte. Chybí grafika, ale opravdu to pro alternativní připojení mimo domov, někde na cestách, v práci, nebo ve škole pod lavicí bohatě postačuje :D můžete chatovat, IMkovat, účastnit se skupinových diskusí, teleportovat se, vidět se na mapě a sledovat pohyb avatarů okolo sebe. Máte k dispozici radar i se zobrazením vzdálenosti ostatních avatarů od vás. Na mapě jsou 2 červené kruhy okolo vás, které ukazují kam až svým chatem dochatuje, případně dořvete (shout) Na příchozí IMka a zprávy ze skupin jste upozorněni zvukem, případně vibrací. Více se dozvíte přímo na stránkách Mobile Grid Client.

Tak a teď si určitě myslíte: Na to budu muset vytáhnout spoustu peněz. To může být pravda, ale taky nemusí. Já osobně jsem sehnala úplně skvělý a skoro nový tablet s Androidem za 2000 Kč. Ale taky jsem měla možnost vyzkoušet nejlevnější řešení. A s tím přichází Vodafone. V jeho nejnovější nabídce je telefon s Androidem s plnou cenou bez dotace za 3400,- Kč. Telefon se jmenuje Vodafone 845  a za tuhle cenu dokáže obdivuhodný věci. No zdá se vám to hodně? Tak je tady další řešení. Pokud si ho koupíte se simkartou a minimální útratou 177,- Kč na 6 měsíců (cena mobilního internetu na měsíc), pak za něj dáte jen 2777,- Kč a po půlroce můžete simkartu zrušit, nebo navolit paušál za 0,- Kč měsíčně a pokud jí nechcete používat, tak jí strčit do šuplíku a nechat jí tam rok a půl, kdy budete mít nárok na další dotovaný mobil :) Jo a ten mobil není žádný ořezávátko. Pracuje s midlety jako iPhone, umí 3G, GPRS, Wifi, obsahuje GPS navigaci a podporuje naprosto skvěle sociální sítě jako Facebook, Youtube, My Space a další. Má skvělý dotykový displey a senzorový joystick. Ale více zase tady: Vodafone 845

 

 

 

 

 

 

Lumiya

Mobile Grid Client je sice v zadara, ovšem měsíční poplatky jsou dost nepříjemné. Já spíš doporučuju, a to z vlastní zkušenosti, placenou aplikaci Lumiya 2,36€, která pak k provozu žádné pravidelné poplatky nepotřebuje a navíc zvládá jednoduchou 3D grafiku včetně textur přímo v mobilu, dále taky otáčení a chození ... pomalé, ale velmi funkční.

re: Lumiya

Dizzy, trošku jsi zabloudil v historii. Přečetl sis článek 2 roky starý a nevšiml sis článku o Lumiya, ani ne měsíc starý :)   Nancy

 No jo, jsem idiot a

 No jo, jsem idiot a zamotal jsem se v tom článku :D

Až teď vlastně zjišťuju, že ten novej článek na starej pouze odkazuje a navíc tam píšeš právě o tom ... tak sorry, ale stávají se horší věci. Já už budu hodný dědečku!

No jo, idiot nejsi :D

To se fakt stávaj horší věci, tak si nenadávej a radši tu napiš, jaký máš s Lumiya zkušennosti :)

                                                                                                                          Nancy

SE xperia x10 mini pro

Ja na sl chodim pres tendle mobil a je to suprove xD

Další levný zajímavý komunikátor.

Před Vánocemi se objevil další dost levný a zajímavý komunikátor Sony Ericsson Xperia X8 s Androidem a možností používat aplikaci pro přístup do Second Life. A protože je na něj uvalena vánoční sleva 1000 Kč, dá se pořídit za 4177,- Kč případně už od 77,- Kč s nějakým tarifem na půl roku.

           Takže ještě máte čas psát Ježíškovi a jestli jste byli hodní tak třeba přijde :)

 

                                                                                      NancySweet Kanto

 

Pro více informací klikni na obrázek:

 

Už se těším

Umožní mi to hrát SLko i při řízení auta.

Nemyslím :)

Moc tomu nerozumím, ale mám dojem, že při jízdě se nemá telefonovat a manipulovat s mobilem. Řidič by se měl věnovat jízdě :)  Vhodný je to spíš do tramvaje, autobusu, někde při čekání a nebo na horách a prostě na dovolených.  Myslím že možností využití je dost, už jenom kvůli chatu je to dobrý.

                                                                                              Nancy :-)

Vodafone 845

Co se týká Vodafone 845, tak bych byl s vyjádřením "skvělý dotykový displej" hodně opatrný. Cena telefonu je tak nízká právě proto, že má hodně mizerný displej, který se dost ztuha ovládá (zvláště při psaní na okrajových klávesách virtuální klávesnice) a mnohdy je lepší použít nějaký stylus než prsty. Ten telefon je prostě kvůli ceně HODNĚ kompromisní a některé věci jsou na něm nedodělané nebo problematické. Třeba to, že neumí EGDE, takže mimo velká města s 3G pokrytím si člověk musí zapnout jen GPRS, což je k uzoufání pomalé.

 

Zájemcům o Vodafon 845 upřímně doporučuju přečíst si tuto recenzi - je naprosto vyčerpávající, vyvážená a psal ji jeden z největších českých odborníků na androidí telefony.

 

Scalex Overton

Neva... Pokud jde o mě,

Neva... Pokud jde o mě, ještě nejsem až tak prolezlý civilizační zhýčkaností - nezblázním se, pokud mi něco nenaskočí za tisícinu pikosekundy, ani nejsem líný si načudlit text na tlačítkách telefonovité velikosti... Myslím, že možnost válet se za takovouhle proletářskou cenu se SL na vyhřáté louce nebo v provoněném hvozdu za to stojí...

Tlačítka telefonovité velikosti

No on právě ten telefon tlačítka nemá, klávesnice je virtuální, na displeji a v takovém případě hodně záleží na technickém provedení displeje (dotykových displejů je víc typů lišících se technologií). Samozřejmě tu nikdo nečeká u tak levného telefonu superAmoled, který reaguje pouze na dotyk prstů a dá se ovládat i přes látku (např. když máš mobil v kapse). Holt výrobce, co to pro Vodafone dělal, musel šetřit na všem možném a tak šetřil hodně na displeji. 

 

Ta tuhost není ani tak velký problém, jako hlavně malé rozlišení. Většina aplikací, které se pro Androidí telefony dělají, počítá se standardním rozlišením a tenhle Vodafone má menší a tudíž se spousta programů ani nedá spustit, protože zařvou kvůli grafice.

 

Škoda, že Vodafone neudělal dvě verze, kdyby ten mobil měl alespoň standardní rozlišení displeje (a klidně to levné tuhé provedení) a podporu EDGE, klidně mohl stát o litr víc a pak by to byl kauf roku. Ale koupit si telefon s vymakaným systémem, na kterém mi pak internet mimo velká města poběží jen rychlostí 4 kB/s, to je fakt hloupé. Tam, kde je pokryto sítěmi 3G nebo spoustou WiFi spotů, tak to je něco jiného, tam si i s tímhle laciným telefonem člověk solidně zainternetí.

 

Scalex Overton

re: Tlačítka

Cituji: " Samozřejmě tu nikdo nečeká u tak levného telefonu superAmoled, který reaguje pouze na dotyk prstů a dá se ovládat i přes látku (např. když máš mobil v kapse) " 

Musím malinko nesouhlasit. Recenze nerecenze, já si ten displej prosahala svojema prstíkama a tak vím o čem je řeč. Displej reaguje na velmi lehké doteky naprosto bez problémů. Malinko je potíž s rolováním, kdy se občas podaří spustit něco z plochy ale tohle plně vynahrazuje senzorický joystick. Opravdu reaguje citlivě a přesně a v kombinaci s potvrzováním lehkými doteky na klávesnici to opravdu není špatný. Přes látku v kapse jsem to nezkoušela, ale na displeji byla ochranná folie a i tak to bylo v pohodě. Dala bych ruku do studený vody za to, že bude reagovat i přes tu látku :)

A jen malá otázka. Je nutný všechno jen hanit? Co hledat nějaký ty klady, než jen ty zápory? Někdy mi přijde, že tak trošku číháme co, kdo, kde, jak a pak se vyžíváme v kritice prakticky čehokoliv :) Alespoň někteří z nás :P :D  No naštěstí se tu objevují i nedotknutelná témata s dokonalejma věcma a ty se zásadně nekritizují. To je fajn :D

Takže trochu tý tolerance nejen k lidem, k bábovičkám, ale i k přístrojům v rozumných cenách  určitě neuškodí  :)

 

                                                                       NancySweet Kanto

 

re: Tlačítka

K tomu reagování přes látku - ten displej, co reaguje přes látku, funguje na úplně jiném fyzikálním principu (souvisí to nějak s elektrickým nábojem a s napětím na lidské kůži, já tomu zas tolik nerozumím), každopádně stačí i lehký dotyk přes látku k tomu ovládání. Ten Vodafone můžeš ovládat přes látku jen tak, že hodně zatlačíš a povede se i navzdory látce koncentrovat sílu do relativně malého místa. Ten mobil má ovládání založené na tlaku. Doporučuju, kdo má tu možnost, vyzkoušet si mobil typu Samsung Galaxy S a pochopí ten rozdíl snadno. A pozor, to neříkám proto, že bych chtěl odrazovat od toho Vodafonu, mluvím čistě jen o rozdílu mezi displeji.

 

Co se týká toho Vodafonu, bohužel už řada mých známých si ho pořídila a následně zjistila, že problémy, které ten přístroj má, jim velmi vadí. Proto každého odkazuju na tu recenzi, která je naprosto perfekní a přístroj přesně popisuje včetně všech plusů a mínusů. Androidí telefony jsou teď v kurzu, takže po nich kdekdo skočí a u V 845 je ta cena opravdu hodně lákavá. Jenže pak člověk zjistí, že spousta toho, co Android System nabízí, se na tomhle telefonu vůbec nedá spustit.  Takže je důležité vědět, v čem všem je tenhle telefon omezený, aby si člověk mohl jasně říci, jestli mu to omezení vadí nebo ne.  Nepochybně to i navzdory těm omezením je skvělý telefon pro spoustu uživatelů. Kdybych žil v místě s pokrytím 3G, možná bych si ho pořídil taky. Bohužel tady pokrytí 3G chybí a je tu jen EDGE a tenhle telefon ho bohužel neumí, což je nesmírná škoda, protože tím se jeho internetové schopnosti dostávají tak na úroveň roku 2004. Běžná stránka se pak přes GPRS načítá až několik minut.

 

Jak jsem psal, mít tenhle telefon o žďabínek vyšší rozlišení a mít v sobě EDGE, tak bych do něj šel i navzdory tomu tužšímu displeji (se kterým si možná poradí útlé prstíky a dlouhé nehtíky, ale moje sloní hnáty s ostříhanými nehty kvůli kytaře mají větší problém. Proto si budu muset pořídit dotykáč s lepším displejem, kde se někdy stačí k displeji jen přiblížit prstem na půl milimetru a i bez přímého dotyku to zafunguje.

 

Scalex Overton

No, tak to dlouhé

No, tak to dlouhé načítání by mi zas až tak nevadilo - aspoň bych se stačil pokochat krásou okolní přírody, bo až by se rozjel Second Life, už bych se k tomu nedostal...

A krom toho - je to vůbec

A krom toho - je to vůbec nedostatek, že nemůžu mačkat knoflíky přes látku? Já, který věčně zapomínám zamykat klávesy a pak po krátké procházce s mobilem v kapse platím i za tucet prázdných esemesek do nikam, to považuju spíš za přednost...

Mačkání přes kapsu

No on ten displej je možné ovládat přes kapsu, ale pouze prstem. Lidským. Nestane se ti, že když se ohneš, tak že ti záhyb riflí něco stiskne; nestane se ti, že bys měl v kapse klíče, kapesník, zapalovač, cokoliv - a dotek toho předmětu by mačkal tlačítka...

 

Já mám ten samý problém co ty... Jen místo SMSek se mi spouští hovory, takže se mi každou chvíli z kapsy ozývá "Haló.... no haló... tak co mi chceš??? Jsi tam???"  

 

Takže už se těším, až mi domů dorazí mobil s dotykáčem, který tímto neduhem netrpí. 8^)

 

Scalex Overton

Asi máš taky nokii, ne?

Asi máš taky nokii, ne?  Tohle je prý vysloveně specialita téhle značky. Základní obrazovka. Cvak, přeskok na hlavní menu. Podruhé, skok na nabídku psaní zpráv. Potřetí, otevře se okénko pro text zprávy. Počtvrté, skok na nabídku odeslat. Popáté, skok na volbu telefonního čísla. Šest, najedeme na první číslo adresáře. Sedm, dotyčné číslo se navolí - a na osmý takt už se odešle zpráva. To všecko mačkáním jednoho jediného tlačítka a bez nutnosti stisknout jakékoli jiné. A takovýhle mobil si dej do kapsy, kde ti o něj za chůze něco rytmicky klepe...  

Jo, to byly časy... :-)

Proto jsme si už před lety, než jsme z Nokií vyrostli, dávali na první místo v seznamu nesmyslnou položku, na kterou nešlo volat ani psát.

To bohužel

To bohužel nepomůže... Zpráva se vrátí jako nedoručitelná, což ovšem operátorovi nijak nebrání, aby si za ni strhl kredit...

A zatímco Nokia mládne,

někteří stárnou stále po jením boku :) 

Na druhou stranu, jestli se tady objeví ten nový LePhone, nevím, jestli se ubráním nevěře :)

Romano Lebed

stream z SLka

Ještě jsem zapomněla dodat, že ten telefon dokáže dost slušně streamovat audio z pozemků a to i s hlasitým a poměrně dobrým poslechem. Stačí kliknout na mapě v infu o pozemku na adresu streamu.  Takže z vesela se můžete účastnit diskoték i nočníčků a klidně i z nočníčku :D :))

                                                                                                  Nancy :-)

 

re: Vodafone 845

Ano opravuji, telefon i s displejem je skvělý v cenové relaci ve které se nachází :) Určitě se nevyrovná iPhone, nebo telefonu podobné velikosti a vybavenosti jako Vodafone 845, ovšem s o třídu lepším displejem: Sony Ericsson Xperia X10 mini pro, za jednou tak vysokou cenu (6577,- Kč) Další zařízení s Androidem se většinou pohybují v cenách 10000,- Kč a více. Co se týká displeje, taky záleží s jakými prstíky na to lezeš :D S lopatou to prostě nejde :P :D Já ho měla pučenej 14 dní a je to opravdu o zvyk. Do těch okrajů virtuální klávesnice stačí tak trošku drcnout nehtíkem a máš to :)  Ale tenhle článek není vůbec o mobilu, nebo mobilech. Chtěla jsem pouze nastínit, že na mobilní Second Life to jde i levně. Né každej si může dovolit vykrmovat čuníky, div že neprasknou, rozdávat linďáky ze slosovátek kdejakejm prsatejm pobehajkám, ale dokonce ani nakupovat si drahý mobily atd. :) A co se týká chybějícího EDGE, tak na Operu mini, na Jimm klienta na ICQ a na zmíněný Mobile Grid Client GPRS postačuje i mimo signál 3G sítě. Streamovaná pornovidea to nestíhá, to je fakt :P :D

 

                                                              NancySweet Kanto

 

A co jiné mobilní systémy?

Možná by bylo také rozumné se zmínit i o jiných mobilních systémech než jen o relativně novém Androidu. Mobilů s Androidem ještě není mnoho.

  • platforma iPhone - aplikace Touch Life nebo Sparkle IM
  • platforma Windows Mobile -  bez aplikací  :-(   (přístroje HTC  apod.)
  • platforma Symbian - bez aplikací :-(   (přístroje Nokia, SonyEricsson, Samsung)
  • platforma Java - bez aplikací  (většina obyčejných novějších mobilů)

Takže mobilní SecondLife z mobilu má ještě co dohánět.

Se divím, že aplikací stylu ICQ,Skype, MSN atd.  jsou pro všechny mobily hromady a ani obyčejné IMko bez grafických okolností pro SL neexistuje. Přitom knihovna OpenMetaverse je pro programátory volná. Já bych za IMko na Symbianu 3rd dal nevím co. Dejte prosím vědet pokud o něčem víte. Díky. 

OpenMetaverse

OpenMetaverse je sice open source, ale běží v prostředí .NET Framework, který podporujou jen vyšší operační systémy. Takže pokud to chceš provozovat na mobilu, tak si to budeš muset přeportovat do .NET Compact Framework, což půjde IMHO dost ztuha a nebo si to můžeš celý vyvinout úplně od začátku. Což nepředpokládám, že by se někomu chtělo dělat jen kvůli blbejm IM za Second Life, který jdou navíc přesměrovat na mobil.

Presmerovani IMek a mobil

To o tom .NET Frameworku pro OpenMetaverse jsem nevedel, sorry.  Skoda.  Zase nic.

Presmerovani IMek na mobil skrz formu prichoziho mailu a pak prevodem na sms bez moznosti odpovedet zpatky je krome ty informace z imka,  forma k nicemu. Navic pokud to nekdo posle s diakrtkem tak nejde precist uz ani ten mail.

Na youtube jsou hromady SLek v mobilech ale vetsinou jsou to jen aplikace pro vzdalenej pristup do pocitace kde pak to SLko musi samo bezet.  Ruzny VNC, Remote Desktop atd.  To je taky moc neuzitecny. Maximalne tak kdyz jsem linej si z postele sednout k pocitaci.

re: A co jiné mobilní systémy?

Mám dojem, že ani platforma pro iPhone se nedá nazvat klientem, protože zmíněné programy jsou pouze jakousi vzdálenou správou SL klienta doma v compu přez mobil. Ale to si nejsem jistá jak to chodí, s iPhounem jsem neměla tu čest zatím :)

 

                                                           NancySweet Kanto

 

No,já bych byla opatrná na

No,já bych byla opatrná na to,zda věřit čemukoli,co naše nenápadná Nancynka napíše.A to vzhledem k tomu,co jsem se dnes o ní dočetla.Kdo by to do tebe Nancynko řekl !!!

P.S. :)))))))

 

 

 

Kamila Basevi

re: No,já bych byla opatrná na

Tak už to prasklo ach jo, Kamčajdo tos mi neměla dělat ty potvůrko, to je zrada :P :D

                                                                                                         Nancy :-)

No,ono by to asi stejně

No,ono by to asi stejně prasklo,Nan.I v ruské televizi jsi už tématem hlavního vysílacího bloku,který pro jeho závažnost komentuje samotný Putin.Nevěříš?Tak koukej,pořídila jsem coby důkaz screen obrazovky....

 

 

 

 

...:)))

 

Kamila Basevi

re: No,ono by to asi stejně

Hele strejdu do toho netahej, nebo budeš mít co do činění s KGB a to není žádná prd........  teda zadeeek :D Tak nezlob, nenuď se a sklop si radši webkameru. Nikdy nevíš, kdo si tě právě prohlíží :P :D

                                                            NancySweet Kanto

 

HA!Kde jsi!!!Kam jsi tu

HA!Kde jsi!!!Kam jsi tu kameru schovala,potvůrko?!!!

Kamila Basevi

No, pokud ještě v tuhle

No, pokud ještě v tuhle chvíli nejsi na dně Bohemského moře s pětimetrovou physical kamenně otexturovanou kostkou atachnutou k noze, je to, myslím, pádný důkaz, že to všecko jsou jen sprosté pomluvy...